sobota, 16 lutego 2013

Unit 1. Tenisówki na obcasach czyli ustalamy program pomieszczeń

Wydaję się oczywiste, ale jednak by umocnić podstawy w paru słowach nadmienię.
Projektant zawsze, niezależnie czy tematem opracowania ma być kuchnia, garaż czy hol hotelu, dla prawidłowego zaaranżowania przestrzeni powinien wspólnie z inwestorem, czy też użytkownikiem ustalić precyzyjnie funkcję zadanego pomieszczenia.
Dla ilu i jakich osób projektujemy? O jakich porach dnia będą korzystać np z salonu, czy też jak długo mają zwyczaj oglądać telewizor? Czy śniadanie spożywają w pośpiechu, czy przesiadują przy każdym posiłku całą rodziną? Pytania można mnożyć i zanim zabłyśniemy pięknie opracowaną koncepcją warto taki szczegółowy wywiad z klientem przeprowadzić, by nie napracować się na marne. Postaram się zilustrować to jakimś ciekawym przykładem...
Po za tym pozwala to zbudować dobre relacje z klientem,
co potem gdy nadejdzie czas gorących dyskusji nad zaproponowanymi pomysłami może zaowocować:-)

OK! przykład pierwszy!

Do zaaranżowania dostaliśmy mieszkanie o powierzchni 74 m2.
Powiecie duże.... to zależy, rzućmy okiem:
To aranżacja przygotowana zgodnie z projektem budowlanym, przy założeniu, że nie wprowadzamy żadnych przeróbek.
Mamy trzy sypialnie i pokój dzienny. Dla pięcio- osobowej rodzinny brakuje wyraźnie miejsca na wspólny posiłek. Nawet i dla cztero- gdybyśmy przyjęli, że sypialnia przy wyjściu jest dla jednej osoby. Brak tu szafy jeśli miałyby tam mieszkać np dwie dziewczynki, komoda może być z czasem niewystarczająca.
No ale takie były wytyczne inwestora, bo... to mieszkanie dla studentów i ma się tu ich zmieścić jak najwięcej.
Zakładamy, że rzadziej będą zasiadywać przy wspólnych posiłkach a kanapa przed telewizorem pozwoli im fajnie spędzić czas.
Szkoda, że łazienka jest razem z toaletą... ale o tym trzeba by pomyśleć dużo wcześniej, na etapie projektu budowlanego zamówionego przez dewelopera...Teraz właściciel nie chce inwestować w kosztowne przeróbki.



A teraz to samo mieszkanie z małymi przeróbkami:
Zaadaptowane dla czteroosobowej rodziny.
Otworzyliśmy strefę dzienną, tym samym zniknął nam długi ciemny korytarz. Mamy jadalnie i zgodnie z dzisiejszymi trendami kuchnia połączona z pokojem dziennym, tak by osoba przygotowująca posiłek nie była wyizolowana od reszty domowników, jak również gości podczas przyjęcia.








Na koniec mała wizualizacja powstała na potrzeby zilustrowania wariantu drugiego.
O przygotowaniu projektu, szkicach, rzutach i wizualizacjach jeszcze będzie. Wcale nie musisz mieć drogich programów, żeby projektować wnętrza.


Jeśli pojawiły się Wam jakieś pytania, piszcie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

blogi wnętrzarskie

blogi wnętrzarskie
blogi o wnętrzach